Pompy ciepła
Doradzamy. Zamawiamy. Montujemy.
dlaczego my
Doradzamy
Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest bardzo ważny, dlatego nasz zespół nie pozostawia z tym naszego klienta samego. Indywidualnie podchodzimy do każdego zlecenia wykonując przy tym pomiary kamerą termowizyjną.
Realizujemy
Na każdym etapie inwestycji dysponujemy profesjonalnym sprzętem, wiedzą, przeszkoleniami i doświadczeniem po to by zadowolić naszych klientów pod każdym względem.
Kompleksowo
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła to rozwiązanie idealne.
Dzięki takiemu połączeniu Twój dom będzie ekologiczny, a korzystanie z
niego praktycznie darmowe!
SZUKASZ TANIEGO ŹRÓDŁA CIEPŁA NA LATA?
POMPY CIEPŁA TO NOWOCZESNE I EKOLOGICZNE URZĄDZENIA, KTÓRE OGRZEJĄ TWÓJ DOM W SPOSÓB BEZOBSŁUGOWY
poznaj korzyści
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła to rozwiązanie idealne.
Prawie darmowy prąd
Dzięki takiemu połączeniu ogrzewanie domu jest praktycznie darmowe.
Mnóstwo energii
W większym lub mniejszym stopniu promienie słoneczne docierają do paneli przez cały rok.
Ekologia
Poza oszczędnościami w portfelu pompa ciepła to także mniej zanieczyszczeń środowiska.
Opinie
Udało mi się załapać przed zmianą przepisów. Instalacja założona w terminie, wszystko w porządku. Polecam
Widać że Pan Tomek to nie sprzedawca, ale prawdziwy fachowiec. Fajnie wytłumaczył mi to czego nie wiedziałem.
Instalacja extra. Wszystko porządnie i bez pośpiechu. Fachowcy pierwsza klasa. Oby więcej takich osób.
ważne pytania
Obiegowym czynnikiem roboczym w pompie ciepła jest freon, który podlega w niej czterem procesom termodynamicznym. Pierwszy proces zachodzi w parowniku gdzie następuje odparowanie czynnika roboczego w wyniku odbierania ciepła z dolnego źródła energii. Następnie w kompresorze następuje jego sprężenie, dzięki czemu uzyskuje on wysoką temperaturę. W skraplaczu sprężony freon ulega skraplaniu, czego efektem jest proces oddawania energii do górnego źródła ciepła. Ostatnim procesem jest rozprężanie czynnika roboczego na zaworze rozprężnym, który dozuje ponownie freon do parownika. Proces pobierania i oddawania ciepła odbywa
się zwykle poprzez wymienniki ciepła zaś sam transport energii w pompie uzyskujemy dzięki dostarczeniu energii elektrycznej do napędu sprężarki.
Niezawodność i trwałość jest taka, jak każdej z części systemu, stąd mając na uwadze wieloletnie użytkowanie należy dbać, aby każdy element był wysokiej jakości. Można powiedzieć, że pompy ciepła są urządzeniami, w których montuje się podzespoły pozwalające na wieloletnią bezawaryjną pracę zachowującymi sprawność nawet przez 25 lat.
Pompa ciepła to najtańsze eksploatacyjne źródło ciepła gdyż 75% energii pozyskujemy za darmo z gruntu lub wody, jedynie 25% należy dostarczyć jako energię elektryczną. Oczywiście do kosztów należy doliczyć energię potrzebną do utrzymania układu w stanie pracy. Przyjmuje się orientacyjnie, że koszt ogrzewania domu pompą ciepła jest niższy o około 75% od ogrzewania elektrycznego, 50% od ogrzewania olejem opałowym i 25% gazem ziemnym.
Wszystkie pompy ciepła wprowadzane do sprzedaży muszą spełniać szereg wytycznych dotyczących maksymalnego dopuszczalnego poziomu hałasu. Pompy ciepła konstruowane są w taki sposób, aby generowany przez nie hałas był jeszcze niższy niż zakładają normy. Obecnie produkowane urządzenia instalowane wewnątrz budynku generują hałas porównywalny, a nawet mniejszy od tego, jaki wytwarzają kotły gazowe czy lodówki. Również jednostki zewnętrzne pomp ciepła typu split oraz urządzenia monoblokowe montowane na zewnętrza są ciche. Ich praca jest praktycznie niesłyszalna, m.in. dzięki zoptymalizowanym akustycznie wentylatorom oraz inteligentnemu systemowi sterowania ich prędkością obrotową.
Pompy ciepła to urządzenia polecane zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. W zależności od potrzeb mogą one zastąpić
dotychczasowy kocioł lub wspomagać jego pracę. W przypadku modernizowanych budynków szczególnie dobrze sprawdzają się powietrzne
pompy ciepła typu split. Ich montaż odbywa się bowiem bez dużej ingerencji w budynek i zagospodarowaną już działkę.
Ciekawostki
Odkrycie z 1834 roku
Historia pomp ciepła jest nierozłącznie związana z historią chłodnictwa, której początki sięgają 1748 roku. W roku 1834 powstało pierwsze sprężarkowe urządzenie chłodnicze. A w 1852 roku William Thomson (twórca skali Kelvina) zauważał, że urządzenie to może być wykorzystywane nie tylko do chłodzenia, ale też do ogrzewania i to właśnie on uważany jest za prekursora pomp ciepła.
Rozwój w czasie kryzysu
Lecz dopiero kryzys gospodarczy w pierwszej połowie XX wieku zmusił do rozwoju urządzeń grzewczych. W 1912 roku opatentowano pierwszy gruntowy wymiennik ciepła, który miał służyć jako dolne źródło ciepła w pompach ciepła.
W 1928 zostaje wybudowana pierwsza pompa, zasilająca w ciepło ratusz genewski.
Ogromny potencjał
Warto wspomnieć, że osiem lat później, w 1936 roku, zamontowano pompę ciepła w ratuszu w Zurichu, która działała jeszcze w XXI wieku. Pierwsza pompa ciepła służąca do ogrzewania domu mieszkalnego powstała w Wielkiej Brytanii w 1928 roku. Pierwsza połowa XX wieku w Szwajcarii była momentem przełomowym dla pomp ciepła. Dzięki nim było ogrzewanych wiele budynków miejskich oraz obiektów użyteczności publicznej.
Dzisiaj po blisko 100 latach pompy ciepła stały się lepsze, wydajniejsze, powszechne oraz ogólnodostępne. A przy dzisiejszych kosztach surowców grzewczych pozostawiają alternatywne formy ogrzewania daleko w tyle.